Lasteaed puhkusel…Mis nüüd siis saab?

reading

Niisiis, käes on aeg, kui paljud riiklikud lasteaiad on lõpetanud ka “suverühmade” perioodi nind uksed on suletud. Minu lapse suvevaheaeg algas juba jaanipäevast, millest edasi olid meie lasteaias asendusrühmad ning sinna ma enam teda ei viinud. Uuesti oma rühm läheb lahti millalgi augusti lõpus. Meil on see võimalus ning oleme seda kasutanud. Vanemad, kes aga ei saa ise lapsega terve suve puhata, kuidas te küll toime tulete? Tavaliselt on võimlik suvel puhata ju u 2 nädalat vahel ka rohkem. Kõik ei saa üldse puhkust suvel võtta, sõltub see ju ka töö iseloomust ja kokkulepetest. Aga mängime selle mõttega, et peres on kaks vanemat ning neil mõlemal on 2 nädalat võimalik suvel puhkust saada. Kuidas lahendada see u pooleteist kuu pikkune periood, millest olen meie lähedaste lasteaedade vanematelt kuulnud?

Variant üks: pere puhkab eraldi aegadel

See tähendab siis, et ema puhkab kaks nädalat ja siis isa kaks nädalat ning koos puhata ei saa, alles jäänud u 2 nädalat tehakse tööd kodust, sest on äärmiselt vastutuleliku ülemuse juurde sattutud tööle. Kõik, kellel on väiksed lapsed ju tegelikult teavad, kui efektiivne on see kodukontori päev, mille oled veetnud väikese/väikeste abilistega. Tegelikult on paljudel inimestel raske end kodukontorisse sättida ka ilma lasteta, kuid lapsed muudavad selle võrrandi veelgi keerulisemaks. Saad ühe aruande lahti ning asud sellesse süvenema, kui teisest toast (sul läks lihtsalt hästi ja ta praegu soovis oma toas mängida) kõlab selge abipalve: “Emme, kus mu LEGO mehike on?” Vastad midag, otsid selle üles või mis muul viisil on see palve oma lahenduse leidnud, kui asud uuesti tööle. Alustad aruannet uuesti ning jõuad juba esimesest lõigust peaaegu aru saada, kui kõlab: ” Emme, mul on kõht tühi!!!” Kas ma pean üldse jätkama? Vist mitte, me ju kõik teame, kuidas see lõppeb….Kas vanem sai tööd teha? Kas lapsel oli puhkus ja tore päev vanematega? Ei üht ega teist! Selle vastu aitab ka nt Moosimaja külastamine. Meil on lastel teine keskkond, kui kodu ning tihtilugu saavad vanemad teha ka oma asju (miks siis mitte ka nt sülearvutis e-mailidele vastata). Olenevalt hetkest võib minna veel nii hästi, et leitakse ka täpselt ealiselt paras ning hästi klappiv mängusõber. Veelgi parem on omavahel nö mängukohtumine kokku leppida ja vanemad saavad tööd teha.

Variant kaks: pere puhkab koos kaks nädalat

Selle variandi puhul võetakse puhkus koos ühel ajal, veedetakse see kaks nädalat täisväärtuslikku aega koos ning edasi leitakse viis, kuidas laps/lapsed hoitud ning vanemad teevad tööd töö ajal. Nüüd lapse hoidmise variante on erinevaid. Näiteks võtavad eralasteaiad suvel mõne lapse juurde või siis leitekse hoidja koju. On ju ka gümnasistide hulgas juba päris tegijaid hoidjaid ning nad on ka suvel vabad. Samas ei taha nad ka kindlasti kõik päevad last hoida vaid ka suve veeta. Õnneks on võimalik siiski leida hoidjaid erinevas eas, erinevate kogemustega jne. Veel on vahel õed-vennad, kelle ülesandeks jääb nooremate eest vaatamine. See on koht, mille juures ma alati mõtlen, et kas on see päris õige. Mida teeb üks nt kolmanda klassi juntsu, kui viiene tõmbab saiatüki kurku või kuidas käituvad nad koos liikluses jne. Samuti tundub mulle ebaõiglane, et vanemate õdede-vendade plaanid ei loe nagu midagi. Neilgi on suvepuhkus ja iga lapsega päevi veetnud täiskasvanu teab, et lapse valvamine, temaga tegelemine on oma intensiivsuselt kindlasti täiskohaga töö. Samas aga sai ju pere kaks nädalat puhata kõik koos ning veeta seda aega, mida kõige rohkem on vaja.

Variant kolm: lapsed “maale”

Veab neil, kellel on lapsed, kes soovivad pikemaks perioodiks minna vanavanemate juurde ja kellel üldse on selliseid vanavanemaid, kelle juurde saab minna. Ükskõik kas on nad siis maal või linnas. Kahjuks on ju nii, et kõigil ei olegi vanavanemaid. Või siis on vanavanemad ise veel nii aktiivsed ning toimekad, et on samuti tööl. Eks nende vanavanematega on ju ka sama lugu, et seoses vanuse kasvamisega võib samuti muutuda ka nende vastupidavus. Väikese inimese energia on ju uskumatu. Kas vanaema jõuab? Kas vanaisa suudab? Kui palju me tegelikult sellele mõtleme? Ja oleneb ju ka sellest, kui palju on neid kalleid lapselapsi, keda hoida… Ma olen päris kindel, et vanavanemad tahavad jõudu mööda noori aidata ning loomulikult ka oma pisinunnusid hoida, aga kui palju on normaalne? Keerulised teemad ja oleneb ju väga ka sellest, milline on iga pere olukord.

Variant neli: jagatud vastutus

Naabrite, sugulaste, kolleegide või sõpradega jagatakse tööpäevad ära, kelle juures on nö lastehoid. Ehk siis nt esmaspäeval hoian mina lapsi, kuid teisipäeval naabrinaine. Mina olen küll esmaspäeval mitte-töökas, kuid teisipäeval saan teha korraliku tööpäeva. Lisaks olenevalt lastest ja ka nende hulgast, on vahel ju mitme lapse hoidmine palju lihtsam, kui oma ühe igavleva silmateraga mängimine.

Variant viis: kombineerin eelnevaid

Ehk siis puhkame koos ja eraldi, hoiame enda ja teiste lapsi või ka tulevad appi tuttavad, sugulased ja sõbrad jne, kuid siiski jääb mingi aeg üle, on võimalik tuua lapsi ka lühiajaliselt Moosimajja hoidu. Ajad ja muud kokkulepped teeme siis juba omavahel ning vanem saab rahuliku südamega minna nt ärikohtumisele ja tagasi tulles ootab mänginud, tavaliselt ka rõõmus ja täis kõhuga laps juba Moosimajas. Edasi saab päev minna siis veel vaid paremini, sest laps on saanud vaheldust ning vanemal ei tiksu kuklas mõte tegemata tööasjast. Kasutatakse juba päris palju! (Lisaks-> http://moosimaja.ee/tunnihoid-ja-oppetegevus/ )

Tõin siinkohal välja mõned mõtted, kuid kindlasti on neid variante ju veel? Kuidas te selle perioodiga toime tulete nii, et lapsed on rõõmsad ja õnnelikud ning vanematel ka sügisel veel töö alles?

Järgnemas postitus, mida teha vahvat eelkooliealiste lastega suvel 🙂

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: